27 жовтня відбувся Форум взаємодії «TOGETHER-2022: Стійка трансформація як частина глобальної технології перемоги» у форматі онлайн.

Детальна інформація про Форум

Серед питань, що були винесені на обговорення були також наступні:

  • Кліматично відповідальна політика в умовах війни: як здолати популістичний опір;
  • Ціна для України (-не) декарбонізованої енергетики і промисловості;
  • Зелене будівництво, експлуатація будівель і енергоефективні технології;
  • Як використати всі інструменти енергоефективності;
  • Як знайти ресурси для імплементації європейських директив;
  • Як громадам стати енергонезалежними;

«Енергоефективність, енергозаміщення та енергобезпека – є ключовим пріоритетом у відновленні та підтримки реального сектору економіки. Держава, суспільство, бізнес, МФО та агентства з розвитку – всі маємо докладати об’єднаних зусиль щодо максимізації підтримки та роботи у цих напрямках!» Саме з такими словами розпочав свій виступ Сергій Поровський, голова комітету з енергоефективності ПАЕУ, головний експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO і співорганізатор Форуму «TOGETHER-2022: Стійка трансформація як частина глобальної технології перемоги».

Сергій Поровський під час свого виступу коротко презентував досягнення проєкту UNIDO, який з 2015 року активно працює над популяризацією системного підходу до енергоефективності і допомагає компаніям впроваджувати Системи енергоменеджменту відповідно до ISO 50001 та заходи з енергоефективності. Проєкт допоміг багатьом компаніям у технічного потенціалу, а також підготував значний пул експертів з енергоменеджменту, енергоаудиту та оптимізації систем, що споживають енергію. Наразі експерти активно беруть участь у багатьох проєктах в Україні і активно використовують набуті знання. Перелік з контактними даними на сайті. Також цікавим може бути вивчення звітів практик з провадження систем енергоменеджменту на підприємствах, на яких проводилась практична робота по впровадженню СЕнМ за сприяння Проєкту.

Проєкт також запровадив Національну премію «Лідери з енергетичного менеджменту» – українську версію престижної міжнародної премії  Energy Management Leadership Awards. Але оскільки дослідження, проведене Проєктом показало, що 85% підприємств зазнали негативного впливу військових дій, конкурс було перенесено до завершення військового стану.

Важливим аспектом діяльності Проєкту наразі є Фонд гарантування кредитів – це перший і єдиний у своєму роді фінансовий механізм, заснований на гарантіях, запущений агентством ООН у кооперації з обраним фінансовим партнером в Україні. Фонд було запущено UNIDO разом з АБ «УКРГАЗБАНК» саме на полегшення отримання підприємствами кредитів на впровадження заходів з енергоефективності.

Це унікальна пропозиція і навіть в умовах війни не зупиняється робота Фонду.

Навпаки, в таких воєнних умовах, в яких зараз виживає український бізнес існування таких Фондів є вкрай важливим, оскільки дуже важко думати про «якісь інвестиції в енергоефективність» або в будь що взагалі:

  1. ризики великі та непередбачувані,
  2. ситуація нестабільна,
  3. а діюча облікова ставка у національній валюті просто «вбивча».

Проте це і є суттю гарантійних Фондів: коли ризики важко оцінити або передбачити є сторона, яка їх зголошується покрити. Такою стороною якраз виступив наш Проєкт UNIDO. В межах об’єму Фонду в 1.5 млн дол. США Проєкт повністю гарантує кредити до 150 тис. дол. США в екв на одну юр.особу на впровадження заходів з енергоефективності.  Більш детальну інформацію про умови роботи Фонду гарантування кредитів можна переглянути на сайті АБ «УКРГАЗБАНК» за посиланням.

Проте існуючі програми підтримки не відповідають тому рівню критичних потреб, з якими зараз стикнувся реальний сектор економіки України. Зараз потрібно працювати над суттєвим збільшенням фінансової та технічної допомоги промисловому сектору України та покриттю ризиків залучення іноземних інвестицій. Тому ще у травні була підготовлена концепція нової програми “Recovery Facility” обсягом від $60 млн. Фокус цієї програми теж буде на промислову енергоефективність з обов’язковим збільшенням розміру гарантійного фонду. Тому і розмір цієї програми зазначено як «від» $60 млн. так як буде передбачено збільшення цього фонду за рахунок прямих донорських вкладів. Тапер, щоб процес рухався швидше потрібна зацікавленість представників уряду та пряме звернення на донорські агентства та на UNIDO. Це може значно пришвидшити запуск такої програми, інакше сам процес запуску може зайняти більше року, що абсолютно неприйнятно для України та українського бізнесу.

На завершення Сергій Поровський зазначив: «Звісно успішність результатів залежить саме у тому наскільки ми дійсно досягнемо єдності та синергії між державою, суспільством, та бізнесом. Зі свого боку маємо максимізувати зусилля та роботу».

Переглянути подію можна за посиланням.