9 грудня, 2022 року ЄУЕА провело експертне обговорення під час якого учасники разом з представником Держенергоефективності обговорили стан та переваги системи енергоменеджменту для промисловості України; ЄУЕА презентувало дослідження в рамках проекту UNIDO “Cерія опитувань: Посилення енергетичної безпеки промисловості та підготовка до заходів її “зеленого” відновлення”. Наприкінці представник “СІЛЬПО-ФУД” поділився досвідом компанії у впровадженні системи енергетичного менеджменту.

Підвищення енергоефективності в промисловості, в поточній ситуації, актуальне, як ніколи і є вже визначеною політикою Уряду України, що дозволить знизити залежність Держави від імпортної електроенергії, досягнути цілей енергоефективності та декарбонізації економіки. Впровадження систем енергетичного менеджменту дозволить підприємствам мати комплексний підхід щодо підвищення енергоефективності. Наразі,Урядом України розробляються нормативно-правові акти щодо запровадження  систем енергоменеджменту на підприємствах.

Запис вебінару.

Катерина Полякова, директор ЄУЕА, під час обговорення зазначила, що «енергоефективність та енергоменеджмент сьогодні є складовими енергетичної безпеки України і будуть невід’ємними частками повоєнної відбудови України. Енергоменеджмент дозволяє не тільки системно заощаджувати ресурси та аналізувати їх споживання, а також безпосередньо допомогати країні під час поточного кризового стану енергетики».

Віктор Білько, заступник голови Держенергоефективності України, зазначив: «Промисловість повинна бути одним із основних секторів для економії первинної енергії. Обсяг необхідних інвестицій розрахованих відповідно до Національного плану дій до 2030 року (не беручи до уваги воєнні дії), мав становити близько 12 млрд євро. Після закінчення війни ми будемо перераховувати наші плани та цілі, думаю, ці цифри будуть значно вищими».

Пан Віктор наголосив, що енергетичний менеджмент – це найкращий інструмент для підвищення рівня енергоефективності компаній, бо він дає змогу постійно поліпшувати стан підприємства, зменшувати енерговитрати, покращувати конкурентоздатність. Так, Законом України «Про енергетичну ефективність» визначено, що енергоаудит для суб’єктів великого підприємництва має обов’язково проводитися кожні 4 роки у разі якщо не впроваджено сертифіковану систему енергоменеджменту. Перший енергоаудит має бути проведений до листопада 2024 року. Чимало українських підприємств вже зацікавлені займатися енергоменеджментом. До прикладу, за даними міжнародної організації із стандартизації «ISO», станом на 2021 рік в Україні 38 компаній впровадили сертифіковану систему енергоменеджменту згідно з ISO 50001, а 298 підприємств – системи екологічного менеджменту згідно з ISO 14001».

Павло Пертко, експерт з енергоефективності UNIDO, в ході обговорення окреслив процес впровадження СЕнМ на підприємстві та її цикли. «Система енергетичного менеджменту, по-перше, сама по собі генерує заходи з енергоефективності, по-друге, завжди допомагає підприємству оптимізувати системи енергоспоживання, які є на підприємстві, шляхом аналізування їх та досягання кращих показників, по-третє, функціонуючи з року в рік СЕнМ сама себе покращує».

«Якщо коротко про кроки, які робили підприємства, щоб бути успішними, то в більшості випадках впроваджували: посаду енергоменеджера, математичне моделювання в процес аналізу енергоефективності, навчання в рамках проекту UkrIEE, виділяли ресурси на провадження СЕнМ, використовували інструмент UNIDO як засіб для реалізації СЕнМ».

Валентина Гуч-Денисенко, експерт з енергоефективності ЄУЕА,презентувала результати дослідження в рамках проекту UNIDO “Cерія опитувань: Посилення енергетичної безпеки промисловості та підготовка до заходів її “зеленого” відновлення”, що проведено на основі опитування підприємств щодо їх стану, впливу повномасштабної війни на їх діяльність та процесу впровадження СЕнМ на підприємствах. В опитуванні взяли участь 32 підприємства різних галузей.
Станом на кінець літа 2022, 13% з опитуваних підприємств впровадили систему енергоменеджменту. Згідно з дослідженнями: 41% підприємств планує впроваджувати СЕнМ, а 28% з опитуваних підприємств – не зацікавлені у впроваджені СЕнМ, що говорить про те, що підприємства не розуміють переваги впровадження.

Щодо енергоаудиту, то ситуація дуже подібна з впровадженням СЕнМ, а саме 13% підприємств промислового сектору вже провели енергоаудит, близько 40% планують проводити енергоаудит, 9% – незацікавлені. Більшість підприємств, а саме 84% опитуваних,  позитивно налаштовані щодо впровадження відповідних енергоефективних заходів та зараз знаходяться на стадії пошуку та залучення інвестицій», – зазначила Валентина.

«Успіх функціонування будь-якого підприємства перш за все має тісний зв’язок з використанням енергетичних ресурсів», – зазначив Богдан Дейко, начальник відділу енергетичного менеджменту “СІЛЬПО-ФУД” під час заходу та поділився досвідом впровадження СЕнМ на підприємстві.

«З метою оптимізації обсягів споживання енергоресурсів та підвищення енергоефективності підприємства мають змогу впроваджувати СЕнМ. Наша компанія вже тривалий час йде шляхом енергозбереження та сталого розвитку в цілому. Варто зазначити, що наразі “СІЛЬПО-ФУД» не має сертифікації енергоменеджменту згідно з ISO50001. На підприємстві запроваджена система енергоменеджменту, яка має 4 основні етапи: енергетичне планування, впровадження проектів з енергозбереження, перевірка та контроль результатів, аналіз з боку керівництва та оптимізація.

Серед прикладів реалізованих проектів з оптимізації енергоспоживання Богдан Дейко зазначив наступні:

1 – Заміна люмінесцентних ламп холодильних меблів на LED.В результаті: економія у 2,5 рази від обсягу споживання електроенергії обладнанням.

2- Заміна акцентних МГЛ світильників на LED в торгівельних залах В результаті: економія до 50% від обсягу споживання електроенергії обладнанням. Термін служби обладнання зріст з 9 тис год до 50 тис год. та ін.

Окремий успішний проект є будівництво «Зеленого» магазину Silpo Recycling у Софіївській Борщагівці, ціль по інженерних системах – використання енергоефективних сучасних технологій на основі відновлюваних джерел енергії. В даному проекті застосовані інноваційні та енергозберігаючі технічні рішення, такі як: геотермальний тепловий насос, дахова сонячна електростанція, система холодопостачання СО2, зовнішнє освітлення з використання сонячних панелей та акумуляторів, зарядні станції для електромобілів та ін. Даний магазин – єдиний супермаркет в Україні, що пройшов сертифікацію “зеленого” будівництва BREEAM.