18 листопада 2021 року в прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» платформа «Global 100% RE Ukraine» провела прес-конференцію на тему енергоефективності.

Напрямки дискусії були обрані враховуючи останні стрибки цін на енергоносії, загрози сталості енергосистеми, зміни в законодавстві у сфері енергоефективності, виклики Зеленої Угоди: сфера промисловості, бюджетна та житлова сфера.

Національний координатор Проєкту UNIDO/GEF UKR IEE, Олексій Пащенко, як один із спікерів прес-конференції зазначив: «На сьогоднішній день при фінансуванні заходів з підвищення енергоефективності не тільки держава, а і фінансові установи вимагають систему енергоменеджменту, а зокрема систему вимірювання, верифікації і звітності реального енерговикористання. Проєкт UNIDO/GEF UKR IEE «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України» працює шість років і вже має напрацьовані демонстраційні приклади енергоємних підприємств, що впровадили систему енергоменеджменту – системний підхід до всіх питань енергоспоживання та енерговикористання на підприємстві.

Хоча більшість підприємств отримують енергоефективність як побічний результат заміни обладнання на більш нове, вони не досягають того ефекту, якого могли б досягнути підходячи до цього питання більш комплексно. Сучасні системи енергоменеджменту впроваджуються без виводу з експлуатації або встановлення обладнання. Сучасна система енергоменеджменту, яка відповідає вимогам стандарту ISO 50001 – це системний підхід до всіх питань енергоспоживання: від оцінки проблеми, розробки рішення та його впровадження до вимірювання і верифікації результатів. І такий підхід дає набагато кращий результат.

Стосовно окупності: іноді окупність системи або впровадженої системи може сягати один-два місяці, а іноді, якщо це окремий захід, то і одного дня. В якості прикладу можу навести приклад з нашого Проєкту – це підприємство важкої промисловості зі своїм ливарним цехом і цехом металообробки. Впровадження системи енергоменеджменту підприємству коштувало близько 600 тис. гривень і в перший рік вони отримали 2 млн. гривень заощаджень. Тобто навіть сьогодні не розраховуючи на майбутню державну підтримку, наявна система енергоменеджменту окупна і вигідна для підприємств.

Заходи з підвищення енергоефективності на промисловому підприємстві впливають безпосередньо на собівартість продукції. Таким чином при підвищенні енергоефективності знижується собівартість продукції і підприємство стає більш конкурентоспроможним. Крім того, більш ефективне використання енергії безпосередньо впливає на енергобезпеку самого підприємства, регіону, де розташоване це підприємство, і держави в цілому.»

Відеозапис прес-конференції можна переглянути за посиланням.