Як відомо, у рамках EU Green Deal Європейський Союз планує ввести податок на імпорт тих товарів, які матимуть значний вуглецевий слід. У той же час, економіка України є однією з найбільш енергоємних у світі. Тож, необхідність декарбонізації обумовлена як внутрішніми, так і зовнішніми чинниками.

Серед можливих шляхів вирішення цього питання – запровадження Фонду декарбонізації. До розробки відповідного законопроєкту долучилися Міненерго, Держенергоефективності, Українсько-Данський енергетичний центр, GIZ, UNIDO, народні депутати. Ідея полягає у створенні механізму залучення внесків від сплати податку на викиди СО2 для цільового використання коштів саме на заходи, які дозволять зменшити ці викиди.

20 лютого 2021 р. Держенергоефективності разом із Фондом ім. Г. Бьолля та стейкхолдерами провели другу дискусію у рамках «Green Deal Network» – платформи, запровадженої Агентством та Фондом.

В обговоренні взяли участь народні депутати України, керівництво Міненерго, Мінекономіки, Міндовкілля, представники міжнародних проєктів GIZ, UNIDO/GEF UKR IEE, Торгово-промислової палати України, Української асоціації енергосервісних компаній, DiXi Grouр, Професійної асоціації екологів України, громадських організацій «Екодія», «Екоклуб».

Учасники розглянули шляхи підвищення енергоефективності промисловості України.

Крім цього, учасники дискусії звернули увагу й на інші інструменти підвищення енергоефективності промисловості, а також програми, запроваджені проєктами міжнародної технічної допомоги (ініціативи GIZ щодо проведення енергоаудитів на промислових підприємствах та стимулювання впровадження проєктів, а також Фонд Гарантування Кредитів на енергоефективні заходи для промисловості, який реалізується UNIDO та АБ «УКРГАЗБАНК»).

Сергій Поровський, Експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO/GEF UKR IEE, зазначив:

«Необхідні комплексні заходи: фінансові, регуляторні та технічні.

Щодо технічних заходів та розбудови технічного експертного потенціалу, то UNIDO з 2015 по 2019 рр. реалізовувало програму тренінгів з впровадження Систем енергоменеджменту та Оптимізації систем, що споживають енергію у промисловості. Нами було підготовлено майже 200 експертів різних рівнів.

Щодо фінансових заходів, Проектом UNIDO/GEF UKR IEE разом з АБ «УКРГАЗБАНК» вже запущено Фонд Гарантування Кредитів для промислових підприємств для реалізації заходів з енергоефективності та, насамперед, впровадження Системи Енергоменеджменту відповідно ISO 50001:2018.»

Під час дискусії учасники сфокусувалися на важливих висновках:

  • нагальна необхідність модернізації промисловості як обов’язкова умова підвищення конкурентоздатності економіки країни;
  • впровадження прозорого, якісного і, що важливо, дієвого інструменту підтримки промисловості;
  • дотримання наступних принципів ще на етапі побудови механізму: «забруднювач платить» та «додаткове кліматичне фінансування має вести до додаткового скорочення викидів СО2»;
  • важливість стимулювання підприємств до впровадження комплексних проєктів із декарбонізації (шляхом співфінансування кредитів).