9 серпня в УКРІНФОРМ Асоціація експертів зі сталого розвитку (ASDE) презентувала дослідження щодо стану та потреб малого і середнього бізнесу України в умовах війни.

Спікерами виступили:

  • Аліна Соколенко –  голова Асоціації експертів зі сталого розвитку України;
  • Вікторія Коваленко – державний експерт з питань смарт-спеціалізації та ресурсоефективності Директорату цінової політики та розвитку реального сектору економіки Міністерства економіки України;
  • В’ячеслав Биковець  – генеральний директор Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України; Олександр Юрчак – генеральний директор Асоціації промислової автоматизації України;
  • Сергій Поровський  – експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO/GEF UKR IEE;
  • Родіон Морозов –  заступник голови Правління АБ “Укргазбанк”;
  • Іван Корякін – експерт у сфері стратегії та фінансів Асоціації експертів зі сталого розвитку.

Під час квітня-червня 2022 Асоціація експертів зі сталого розвитку проводила опитування стану 550 респондентів малого та середнього бізнесу та шукала відповіді на питання: Що відбувається? Як війна вплинула на діяльність бізнесу? Які потреби бізнесу?

“Ми зіштовхнулись із реальністю до якої ніхто не був готовий. Саме тому ми з партнерами розпочали аналізувати це середовище задля того, щоб його відновити і почати працювати на принципах сталості. Крім того, ми маємо розуміти, що питання, які йдуть поза рамками війни нікуди не поділись, як і зобов’язання України перед світом по них. Велику частку у виконанні яких грає бізнес, саме тому Асоціація націлена на допомогу бізнесу в цьому” — зазначила Голова АSDE Аліна Соколенко ( Alina Sokolenko ).

Респондентами стало понад 500 представників бізнесу. Майже 90% опитуваних зазначили, що їм потрібна фінансова підтримка, решта зазначили про консультації та експертну думку.

Експерт у сфері стратегії та фінансів ASDE Іван Корякін (Ivan Koriakin) підкреслив: “На першому місці бізнес ставить перед собою — фінансування, на другому — відновлення, на третьому — релокація. Останні постали не у всіх підприємствах, саме тому запит йде на фінансування. Адже відбулась втрата життєдіяльності бізнесу. Щодо сум то конкретних сум більшість не вказала, проте 50 респондентів зазначили про суму від 50 тис. до млн євро”.

Олександр Юрчак, генеральний директор Асоціація підприємств промислової автоматизації України поділився, як зараз відбувається взаємодія із бізнесом у контексті фінансової підтримки: “На цей час ми орієнтуємо бізнес на грантову підтримку, адже більшість донорів надає розширену підтримку. Є велика кількість можливостей у різних галузях. Проте постає питання готовності нашого бізнесу до цього. І тому наша спільна взаємодія відіграє важливу роль у даному напрямі.”

Сергій Поровський, головний експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO/GEF UKR IEE зазначив: “В ці складні часи ми знаходимось в критичному виживанні в контексті економіки, військових дій. Ми повинні бути готові до найгіршого сценарію, саме тому підтримка держави є життєво необхідна, як і навпаки. Наш проєкт давно працює в Україні, ми маємо широкий спектр пропозицій для підприємців. За нашими даними 70% підприємств відчули на собі вплив, з них – 25% припинили свою діяльність, 33% займають перенесенням бізнесу на підконтрольну територію, 12% за межі України; решта 30% працюють, з яких 10% в шоковому стані й не знають, що робити.

Другою головною тезою є те, що неможливо покрити всі потреби для розвитку бізнесу тільки грантами. Найголовнішим показником розвитку економіки є інвестиції. Необхідно у державі створити всі умови для залучення інвестицій, зокрема іноземних: створювати комфортні і прозорі умови для інвесторів, запроваджувати гарантійні інструменти. UNIDO разом з УКРГАЗБАНКОМ вже запровадили такий механізм для заходів з енергоефективності для промислових підприємств в Україні – Фонд гарантування кредитів.

Чому підприємства мають вкладатися в енергоефективність не має викликати питань – бо, по перше, це просто дуже вигідно. Це постійне скорочення операційних витрат. Це скорочення споживання енергетичних ресурсів. Це можливість створювати конкурентоздатний продукт на ринках локальних і за кордоном. І проєкт UNIDO/GEF UKR IEE продовжує підтримувати промислові підприємства в Україні на цьому шляху.”

За час війни вже відбулись зміни в роботі банків. Банківське фінансування продовжується завдяки програмі 5-7-9, вона передбачає релокацію бізнесу, підтримку там, де збільшився попит, підтримка малого та середнього бізнесу в контексті експорту та імпорту.

Заступник голови Правління АБ “Укргазбанк” Родіон Морозов окреслив, як відбувається робота з боку банку та взаємодії із бізнесом: “Грант це одноразова допомога, проте вона має розглядатись із банківським фінансуванням. Щодо готовності бізнесу, то нашим спільним завданням є навчити бізнес залучати стале фінансування. Наш банк вже давно працює над цим і продовжить роботу у взаємодії із міжнародними та національними стейкхолдерами. При цьому ми повинні спиратись на нові міжнародні стандарти, які будуть відігравати ключову роль у відновленні країни”.

Для збереження роботи бізнесу в Україні, особливо малого і середнього, АSDE запустила проєкт «Sustainability Recovery Facility», мета якого надати бізнесу України консультації з метою швидкого відновлення на принципах стійкості після втрат під час активних бойових дій. Проєкт також включає проведення дослідження про актуальні потреби бізнесу України.

Відеозапис призентації за посиланням.