24 червня, одразу наступного після історичного дня набуття Україною статусу кандидата у члени ЄС понад 200 представників бізнесу, експертної спільноти та представників державних органів влади зібрались, щоб дати відповідь на головне питання: як зробити так, щоб майбутнє відновлення було справді зеленим і стійким?

Організаторами форуму виступили:

  • Профспілка професіоналів довкілля ПАЕУ
  • Національний центр сталого розвитку
  • Проєкт UNIDO/GEF UKR IEE «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України»
  • Проєкт «Просування енергоефективності та імплементація Директиви ЄС про енергоефективність в Україні», що виконується GIZ GmbH за дорученням Уряду Німеччини

Розпочала форум Людмила Циганок, засновник НЦСР, президент спілки професіоналів довкілля ПАЕУ, організатор форуму: «Попри те, що бізнес завжди думає цифрами, у світі все більше змінюється парадигма цінностей. В Україні компаніям доведеться не просто відновлюватись після перемоги у війні, а виходити на нові ринки чи повертатись на існуючі з низкою соціально-екологічних обмежень».

Грегорі Цуріс, керівник напряму “Зелений курс” Представництва ЄС в Україні продовжив:

«За останні роки ЄС був зацікавлений у зеленому переході України на найвищому рівні. Ось чому ще в 2021 році ми відкрили нову главу в нашій співпраці в сфері зеленого переходу – Green Deal ЄС та діалог зеленого переходу України, але війна призупинила ці зусилля. Європейський Союз твердо вірить, що перехід до зеленої економіки – це чудова можливість для побудови більш справедливої та стійкої економіки. ЄС застосовує це до себе за допомогою Європейської зеленої угоди.

Реконструкція, яка допомагає перетворити українську економіку на чисту нульову і вільну від забруднення економіку, є способом досягнення економічного відновлення та доказом майбутнього економіки України за один прийом. Це створить умови для успіху України після війни».

Далі слово мав Сергій Поровський, головний експерт з фінансування та політики енергоефективності Проєкту UNIDO/GEF UKR IEE, що зазначив:

«Енергоефективність у промисловості має стати пріоритетом у відновленні економіки України. Цей напрямок має отримати потужну підтримку держави та має бути першочерговим фокусом для менеджменту бізнесу. Діяльність промислового сектору є основою формування ВВП. Відтак, через економічні процеси енергоефективність у промисловості напряму впливає не тільки на сам бізнес – його конкурентоздатність та прибутковість, але й на стійкість національної економіки, енергетичну безпеку; добробут та доступність енергоресурсів для кожного з нас!

«З боку UNIDO ми підтримуємо формування державної політики щодо енергоефективності та безпосередньо промислові компанії на шляху до підвищення енергоефективності: ми запровадили Фонд Гарантування Кредитів для пільгового беззаставного кредитування; в нас є Програма підтримки промисловості у вигляді тренінгів з впровадження системи енергоменеджменту; ми також запустили Національну програму винагород «Лідери з енергоменеджменту».

Іма Хренова-Шимкіна, директор проєкту GIZ GmbH «Просування енергоефективності та імплементація Директиви ЄС про енергоефективність в Україні»

«Хочу підкреслити, що тільки комплексне впровадження енергоефективних реформ на усіх рівнях забезпечить системний підхід та синергетичний ефект в Україні і зробить нашу країну стійкішою до нових викликів».

Загалом форум складався з чотирьох сесій і дискусійних панелей і дав можливість обговорити ряд актуальних питань:

  • Сесія 1. Майбутнє промислової, продовольчої і екологічної безпеки: чому ці процеси нерозривні
  • Сесія 2. Інвестування в технології та інновації
  • Сесія 3. Енергоефективна економіка
  • Сесія 4. Покомпонентний екологічний менеджмент

Детальна програма заходу за посиланням.

З більш детальним оглядом виступів спікерів можна ознайомитися у статті прес-служби ПАЕУ за посиланням.