21 жовтня 2021, на позачерговому засіданні Парламенту прийнято довгоочікуваний Закон «Про енергетичну ефективність» у другому читанні та у цілому.

Прийняттю закону передувала консолідована робота за участю Міністерство енергетики України, Держенергоефективності, депутатського корпусу, експертного середовища, профільних асоціацій, міжнародних організацій.

Прийняття закону підтверджує послідовний поступ України у напрямку виконання євроінтеграційних зобов’язань щодо імплементації вимог ЄС у сфері енергетичної ефективності в рамках Угоди про асоціацію та Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.

Основна ціль закону – стимулювання енергоефективності у всіх секторах економіки на всіх етапах: від виробництва до споживання енергії. Він передбачає встановлення правових, економічних та організаційних засад діяльності у сфері забезпечення енергетичної ефективності, забезпечення здійснення енергоефективних заходів, які проводитимуться під час виробництва, транспортування, передачі, розподілу, постачання та споживання енергії.

Законом визначено основні засади державної політики у сфері забезпечення енергетичної ефективності; особливості формування та виконання національних планів дій з енергоефективності; підходи до формування стратегії забезпечення енергетичної ефективності будівель; засади забезпечення економії енергії в будівлях центральних органів виконавчої влади.

Законом також визначено:

  • особливості врахування критеріїв енергоефективності під час здійснення публічних закупівель чи придбання та найму (оренди) будівель органами державної влади, органами місцевого самоврядування та юридичними особами, які забезпечують потреби держави або територіальної громади;
  • вимоги до екодизайну продуктів, пов’язаних із споживанням енергії;
  • засади енергетичного аудиту та енергетичного менеджменту;
  • особливості запровадження інтелектуальних систем обліку;
  • стимулювання енергоефективності в сфері передачі та розподілу електричної енергії, транспортування та розподілу природного газу;
  • стимулювання енергоефективності в сфері теплопостачання;
  • основні засади здійснення енергосервісу;
  • популяризація та стимулювання підвищення рівня енергоефективності серед споживачів;
  • відповідальність за порушення законодавства у сфері забезпечення енергетичної ефективності.